reede, 26. september 2008

1 nädala kodutöö: Learning Technology Standardization: Making Sense of it All

Siin siis minu kokkuvõte ja vähesed tähelepanekud Erik Duvali artiklist .....
Tehnoloogia ja ka tarkvara arenevad suhteliselt kiiresti, kohati isegi helikiirusel võrreldes nii mõnegi tööstusharuga. Kui nüüd oleks selline suund, et igaüks arendab ise: üks või paar-kolm firmat hakkavad teistega võrreldes kõvasti tulu teenima. Mingil hetkel toimub väiksem tagasilöök või kapitaalne kokkuvarisemine ning liidriks hakkavad pürgima hoopis uued firmad. Selles tohuvapohus pöördub inimene tavaliselt algelisemate versioonide poole, sest ei ole mõtet hoida end kursis asjadega, mis homme on juba nn. vana uudis.
Viis aastatki on pikk aeg ja standardite puudumisel võib tekkida sadu või tuhandeid eri versioone, milles orienteerumiseks läheks vaja ühel inimesel mitut eluiga. Standardamine võib mõne meelest olla raamidesse panemine, mille vastu tuleb mässata, kuid tuleb tunnistada, et samas ka ainus viis selge mõistuse säilitamiseks.
Standardamise protsessist rääkides... igati positiivne on nähtus, kus inimesed saavad nende väljakujunemisele või arengule kaasa aidata. Nii suudavad suuremad rahvamassid lõpuks välja töötada midagi püsivat, kindlat ja kõigile mõistetavat. Mitu pead on ikka parem kui üks!!! Pealegi on standardiks saamise protsess niivõrd pikaldane: algul testi inimestega ja arenda suundi, millest võivad saada standardid, kuid samas ka homsed jäänukid. Protsess on piisavalt närvesööv ja keeruline. Standardite väljatöötamisel pean igat pidi heaks näitajaks ka riikide tasemelist koostööd...mis ühele riigile hea ei pruugi teisele kasuks tulla (Illutsreeriv näide: kui firmajuht on vaskukäeline ei tähenda see tingimata et 10 ülejäänud komitee liiget seda on). Maailma moodustavad ikkagi inimesed ja nende omavaheline suhtlemine on selle alus.
Lõpetuseks olgu öeldud, et artikli poeetiline lõppsõna võttis standardi vajalikkuse suht ühemõttleiselt kokku. Lühidalt öeldult: standardite loomine on küll pikaajaline protsess, kuid tema mõju ulatub kaugele ja tähendus on põhjapanev.

Kommentaare ei ole: